
Obywatel jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej jest jednocześnie obywatelem Unii Europejskiej. Tym samym obywatele Polski są jednocześnie obywatelami UE.
Uzyskanie obywatelstwa Unii następuje automatycznie w momencie uzyskania obywatelstwa państwa członkowskiego (na przykład Polski), bez konieczności spełniania dodatkowych formalności. Nie można nabyć obywatelstwa Unii, nie nabywając obywatelstwa jednego z państw członkowskich.
Podobnie, nie jest możliwe zrezygnowanie z obywatelstwa Unii Europejskiej bez rezygnacji z obywatelstwa krajowego, państwa który jest członkiem UE. Dla obywatelstwa Unii Europejskiej nie ma znaczenia, czy dana osoba, poza obywatelstwem jednego z krajów członkowskich Unii, ma też inne obywatelstwo.
Istotny jest tylko fakt posiadania obywatelstwa kraju należącego do Unii. Pozostałe państwa członkowskie mają obowiązek uznania tego faktu i nie mogą uzależniać praw wynikających z obywatelstwa UE od spełnienia dodatkowych wymogów, stosowanych w ich krajowych przepisach o obywatelstwie.
Przykładowo, osoba, która uzyska obywatelstwo polskie zgodnie z polskimi przepisami, automatycznie uzyskuje również obywatelstwo unijne, uznawane przez wszystkie pozostałe kraje UE.
You must be logged in to post a comment.